Murata Electronics North America GRM1556T1H240GD01D
GRM1556T1H240GD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H240GD01D
Brief Description
CAP CER 24PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H240GD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H240GD01D
QUANTITY
GRM1556T1H240GD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H240GD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H240GD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H240GD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H240GD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H240GD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H240GD01D
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A DIRECTFET-LV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI LARGE TORPEDO YELLOW datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf