Murata Electronics North America GRM1556T1H2R4CD01D
GRM1556T1H2R4CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H2R4CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H2R4CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H2R4CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H2R4CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H2R4CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H2R4CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H2R4CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H2R4CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H2R4CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H2R4CD01D
RES SMD 78.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 27POS datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 161.3VC P600 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 9POS 6MM datasheet.pdf
RES 625 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf