Murata Electronics North America GRM1556T1H470GD01D
GRM1556T1H470GD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H470GD01D
Brief Description
CAP CER 47PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H470GD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H470GD01D
QUANTITY
GRM1556T1H470GD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H470GD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H470GD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H470GD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H470GD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H470GD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H470GD01D
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-SCKT 300MM datasheet.pdf