Murata Electronics North America GRM1556T1H4R2CD01D
GRM1556T1H4R2CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H4R2CD01D
Brief Description
CAP CER 4.2PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H4R2CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H4R2CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H4R2CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H4R2CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H4R2CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H4R2CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H4R2CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H4R2CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H4R2CD01D
PANEL FRONT 31.5X19X0.13" BLACK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 10.4A 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID 29DBI 5.8GHZ N FEMALE datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.2A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
IND,PWR,2.2UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf
M803 5C 5#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
4.0V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf