Murata Electronics North America GRM1556T1H4R9CD01D
GRM1556T1H4R9CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H4R9CD01D
Brief Description
CAP CER 4.9PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H4R9CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H4R9CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H4R9CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H4R9CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H4R9CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H4R9CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H4R9CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H4R9CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H4R9CD01D
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-27V 2.8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf