Murata Electronics North America GRM1556T1H5R9CD01D
GRM1556T1H5R9CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H5R9CD01D
Brief Description
CAP CER 5.9PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H5R9CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H5R9CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H5R9CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H5R9CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H5R9CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H5R9CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H5R9CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H5R9CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H5R9CD01D
RELEASE BAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-92 datasheet.pdf
IC RX AM/FM/SW/LW RADIO 20UQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 12A 24VDC datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf