Vishay/Dale RNC50H6490DSB14
RNC50H6490DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6490DSB14
Brief Description
RES 649 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6490DSB14.pdf
Availability of RNC50H6490DSB14
QUANTITY
RNC50H6490DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6490DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6490DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6490DSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6490DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6490DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6490DSB14
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
THYRISTOR 275V 150A SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CONN 32POS MALE R/A datasheet.pdf