Murata Electronics North America GRM1556T1H6R4DD01D
GRM1556T1H6R4DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R4DD01D
Brief Description
CAP CER 6.4PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R4DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R4DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H6R4DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R4DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R4DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R4DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R4DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R4DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R4DD01D
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 2TN/110 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN TERMINAL 1/0 AWG AMPOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SFTY LT CURTAIN 1604MM IP-67 datasheet.pdf