Murata Electronics North America GRM1556T1H6R6CD01D
GRM1556T1H6R6CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H6R6CD01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H6R6CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H6R6CD01D
QUANTITY
GRM1556T1H6R6CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H6R6CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H6R6CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H6R6CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H6R6CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H6R6CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H6R6CD01D
KWIK STRAP BLACK 1/2 X 11" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 7PC datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 59MM datasheet.pdf
OSCILLATOR 40.0000MHZ SMD datasheet.pdf