Murata Electronics North America GRM1556T1H7R6DD01D
GRM1556T1H7R6DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H7R6DD01D
Brief Description
CAP CER 7.6PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H7R6DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H7R6DD01D
QUANTITY
GRM1556T1H7R6DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H7R6DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H7R6DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H7R6DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H7R6DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H7R6DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H7R6DD01D
CAP TANT 4.7UF 25V 5% 1411 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW UMD2 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf