Murata Electronics North America GRM1556T1H8R3CD01D
GRM1556T1H8R3CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H8R3CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H8R3CD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H8R3CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H8R3CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H8R3CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H8R3CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H8R3CD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H8R3CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H8R3CD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H8R3CD01D
CAP FILM 680PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ANT DIPOLE WTS 802.11BG 2.5GHZ datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 60W datasheet.pdf