Murata Electronics North America GRM1556T1H9R2DD01D
GRM1556T1H9R2DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H9R2DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H9R2DD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H9R2DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H9R2DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H9R2DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H9R2DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H9R2DD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H9R2DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H9R2DD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H9R2DD01D
VARISTOR 212V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIAC 700V 10A TO220FPAB datasheet.pdf
8321-6 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf