Vishay/Dale RWR81SR619BSRSL
RWR81SR619BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR619BSRSL
Brief Description
RES 0.619 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR619BSRSL.pdf
Availability of RWR81SR619BSRSL
QUANTITY
RWR81SR619BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR619BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR619BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR619BSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR619BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR619BSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR619BSRSL
IC MOD DAA FULLWAVE CID/LOOP PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 360 MOHM datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf