Murata Electronics North America GRM1557U1A362JA01D
GRM1557U1A362JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1A362JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3600PF 10V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1A362JA01D.pdf
Availability of GRM1557U1A362JA01D
QUANTITY
GRM1557U1A362JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1A362JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1A362JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1A362JA01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1A362JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1A362JA01D Details Description
Related parts for GRM1557U1A362JA01D
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 48V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf