Murata Electronics North America GRM1557U1H111GZ01D
GRM1557U1H111GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H111GZ01D
Brief Description
CAP CER 110PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H111GZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H111GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H111GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H111GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H111GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H111GZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H111GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H111GZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H111GZ01D
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD 2GB SLC datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf