Murata Electronics North America GRM1557U1H181JZ01D
GRM1557U1H181JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H181JZ01D
Brief Description
CAP CER 180PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H181JZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H181JZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H181JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H181JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H181JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H181JZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H181JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H181JZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H181JZ01D
IC OPAMP GP 90MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL PROC VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 22/6MM-48" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf