Murata Electronics North America GRM1557U1H1R6CZ01D
GRM1557U1H1R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H1R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H1R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H1R6CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H1R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H1R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H1R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H1R6CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H1R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H1R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H1R6CZ01D
CORD 16AWG 3COND M/F R/A 90" SJT datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PC TEST POINT TIN SMD 1K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 16K CH 256PBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE SKT datasheet.pdf