TE Connectivity Raychem Circuit Protection GTCS25-351M-R02
GTCS25-351M-R02 picture photo
Mfg. Part Number
GTCS25-351M-R02
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 350V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
GTCS25-351M-R02.pdf
Availability of GTCS25-351M-R02
QUANTITY
GTCS25-351M-R02 Order Process
Ship out your order
Specifications of GTCS25-351M-R02
Internal Part NumberEIS-GTCS25-351M-R02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Gas Discharge Tubes
Featured ProductGas Discharge Tubes
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesGT
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)2500A (2.5kA)
Tolerance±20%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTCS25-351M-R02
GTCS25-351M-R02 Details Description
Related parts for GTCS25-351M-R02
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CUR OUT 20QFN datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 128K PROG datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI TM 20-33 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
22CKT BOTTOM ENTRY PICOFLEX datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT SKT datasheet.pdf