Murata Electronics North America GRM1557U1H2R1CZ01D
GRM1557U1H2R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H2R1CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H2R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H2R1CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H2R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H2R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H2R1CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H2R1CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H2R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H2R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H2R1CZ01D
RES SMD 11.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 14POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
BLT 5.08/24/180F SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf