Murata Electronics North America GRM1557U1H300GZ01D
GRM1557U1H300GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H300GZ01D
Brief Description
CAP CER 30PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H300GZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H300GZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H300GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H300GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H300GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H300GZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H300GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H300GZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H300GZ01D
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 25 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 28AWG YLW datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOCKET HEAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf