Murata Electronics North America GRM1557U1H4R5CZ01D
GRM1557U1H4R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H4R5CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.5PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H4R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H4R5CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H4R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H4R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H4R5CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H4R5CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H4R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H4R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H4R5CZ01D
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT23A-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9675 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LIION 1CELL 16TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DP WGK 95 SW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G GOLD datasheet.pdf
CAP 10F -20%, +50% 2.5V T/H datasheet.pdf