ITT Cannon, LLC CA3100F20-7SBF80
CA3100F20-7SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-7SBF80
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F20-7SBF80.pdf
Availability of CA3100F20-7SBF80
QUANTITY
CA3100F20-7SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-7SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-7SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-7SBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F20-7SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-7SBF80 Details Description
Related parts for CA3100F20-7SBF80
GROMMET 0.750" RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 28-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M10 5V 36" datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 14DIP datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 13.5 INC datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf