Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG261R
RMCF0603FG261R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG261R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG261R.pdf
Availability of RMCF0603FG261R
QUANTITY
RMCF0603FG261R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG261R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG261R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG261R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG261R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG261R Details Description
Related parts for RMCF0603FG261R
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Z02201/Z02205 MODEM EVAL KIT datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 150NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 3W datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 20% 440 VAC RA datasheet.pdf