Murata Electronics North America GRM1557U1H5R6CZ01D
GRM1557U1H5R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H5R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H5R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H5R6CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H5R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H5R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H5R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H5R6CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H5R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H5R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H5R6CZ01D
CONN TERM BLOCK 3LVL FEED THRU datasheet.pdf
RACK COASTERS 3.5 DIA 280LB CAP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 20' GRY datasheet.pdf
CONN HOUSING CARRIER 16POS LONG datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RETAINING RING datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf