Vishay/Dale RNC60H1271FSRE6
RNC60H1271FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1271FSRE6
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1271FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1271FSRE6
QUANTITY
RNC60H1271FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1271FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1271FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1271FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1271FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1271FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1271FSRE6
CONN RECEPT 11POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU ARM9 128KB ROM 208PQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf