Murata Electronics North America GRM1557U1H5R7DZ01D
GRM1557U1H5R7DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H5R7DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.7PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H5R7DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H5R7DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H5R7DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H5R7DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H5R7DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H5R7DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H5R7DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H5R7DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H5R7DZ01D
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf