Murata Electronics North America GRM1557U1H5R8DZ01D
GRM1557U1H5R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H5R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.8PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H5R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H5R8DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H5R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H5R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H5R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H5R8DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H5R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H5R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H5R8DZ01D
FERRULE 25MM 30 16 YLW 1 = 50PCS datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 18MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf