Murata Electronics North America GRM1557U1H620GZ01D
GRM1557U1H620GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H620GZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H620GZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H620GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H620GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H620GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H620GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H620GZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H620GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H620GZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H620GZ01D
CABLE ASSY LATCH 5PIN 5X24AWG 6' datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP METAL PG 29 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX4M STR STB datasheet.pdf
HDMI GOLD CABLE M/M 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf