Honeywell Sensing and Productivity Solutions ZW50F90AW1
ZW50F90AW1 picture photo
Mfg. Part Number
ZW50F90AW1
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
STAND SUBMINI SNAP-ACTION 5-6A
Datasheet Download
ZW50F90AW1.pdf
Availability of ZW50F90AW1
QUANTITY
ZW50F90AW1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ZW50F90AW1
Internal Part NumberEIS-ZW50F90AW1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force, Torque203gf
Release Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential Travel0.008" (0.2mm)
Overtravel0.025" (0.6mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ZW50F90AW1
Related LinksZW50F, ZW50F90AW1 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ZW50F90AW1 Details Description
Related parts for ZW50F90AW1
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
TAPE ADHESV TRNSFR 15.51X16.51MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 3.8A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf