Murata Electronics North America GRM1557U1H6R6DZ01D
GRM1557U1H6R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H6R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H6R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H6R6DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H6R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H6R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H6R6DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H6R6DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H6R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H6R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H6R6DZ01D
THYRISTOR SCR 8A 600V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.44"L X 4.33"W datasheet.pdf
CBL CAT5E SHIELD RJ45-RJ45 5M datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LOW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf
33UF 25V 5X11 85C RAD datasheet.pdf