Murata Electronics North America GRM1557U1H7R0CZ01D
GRM1557U1H7R0CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R0CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R0CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R0CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H7R0CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R0CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R0CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R0CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R0CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R0CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R0CZ01D
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 32VAC/VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER 9 POS 2.54 datasheet.pdf
THERMOSTAT 130 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf