Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT698R
RMCF1210FT698R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT698R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 698 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT698R.pdf
Availability of RMCF1210FT698R
QUANTITY
RMCF1210FT698R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT698R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT698R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT698R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT698R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT698R Details Description
Related parts for RMCF1210FT698R
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT26 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STARTER KIT C6455 DSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 1A DO214AA datasheet.pdf
IC POWER AMP HBT 5GHZ 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf