Murata Electronics North America GRM1557U1H7R1CZ01D
GRM1557U1H7R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.1PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R1CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H7R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R1CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R1CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R1CZ01D
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .213" .084"L datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 13MM datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
PRES SWITCH 0 - 100 KPA PNP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
10 PT 06 W 10 GLAND ASSY datasheet.pdf