Murata Electronics North America GRM1557U1H7R8CZ01D
GRM1557U1H7R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H7R8CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.8PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H7R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H7R8CZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H7R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H7R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H7R8CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H7R8CZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H7R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H7R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H7R8CZ01D
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NO 6A datasheet.pdf