Murata Electronics North America GRM1557U1H8R4DZ01D
GRM1557U1H8R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H8R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.4PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H8R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H8R4DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H8R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H8R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H8R4DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H8R4DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H8R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H8R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H8R4DZ01D
IC DUAL OUTPUT DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.9A 6-TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS VERT T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SCR 1200V 40A TO-220 datasheet.pdf