Vishay/Dale CMF6040K200FKR670
CMF6040K200FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K200FKR670
Brief Description
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K200FKR670.pdf
Availability of CMF6040K200FKR670
QUANTITY
CMF6040K200FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K200FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF6040K200FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K200FKR670
Related LinksCMF6040K, CMF6040K200FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K200FKR670 Details Description
Related parts for CMF6040K200FKR670
FERRITE BEAD 600 OHM 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 462V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf