Murata Electronics North America GRM1557U1H8R8DZ01D
GRM1557U1H8R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H8R8DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H8R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H8R8DZ01D
QUANTITY
GRM1557U1H8R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H8R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H8R8DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H8R8DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H8R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H8R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H8R8DZ01D
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND AMBER PNL MNT datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf