Murata Electronics North America GRM1557U1HR20BZ01D
GRM1557U1HR20BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1HR20BZ01D
Brief Description
CAP CER 0.2PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1HR20BZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1HR20BZ01D
QUANTITY
GRM1557U1HR20BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1HR20BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1HR20BZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1HR20BZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1HR20BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1HR20BZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1HR20BZ01D
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 54POS datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 4A 600V GBL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MAIN CONTROL & DUAL ALARM RELAY datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V JB 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
10UF 100V 9.5X20.5 105C AXI datasheet.pdf