Murata Electronics North America GRM1557U1HR70BZ01D
GRM1557U1HR70BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1HR70BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1HR70BZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1HR70BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1HR70BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1HR70BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1HR70BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1HR70BZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1HR70BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1HR70BZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1HR70BZ01D
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 120MA 8-SMD T/R datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC HOT SWAP POWER CTRLR 18SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf