Murata Electronics North America GRM1557U1HR90BZ01D
GRM1557U1HR90BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1HR90BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1HR90BZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1HR90BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1HR90BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1HR90BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1HR90BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1HR90BZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1HR90BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1HR90BZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1HR90BZ01D
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 48-LQFP datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 15A DIRECTFET datasheet.pdf
IC CTRLR PWM BUCK 48-QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf