Murata Electronics North America GRM155C71A225KE11J
GRM155C71A225KE11J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C71A225KE11J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7S 0402
Datasheet Download
GRM155C71A225KE11J.pdf
Availability of GRM155C71A225KE11J
QUANTITY
GRM155C71A225KE11J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C71A225KE11J
Internal Part NumberEIS-GRM155C71A225KE11J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C71A225KE11J
Related LinksGRM155C71, GRM155C71A225KE11J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C71A225KE11J Details Description
Related parts for GRM155C71A225KE11J
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG PCB datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf
30V NPN LOW SATURATION MEDIUM POWER TRANSISTOR IN SOT89 IC datasheet.pdf