Murata Electronics North America GRM155C80G105ME19D
GRM155C80G105ME19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80G105ME19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80G105ME19D.pdf
Availability of GRM155C80G105ME19D
QUANTITY
GRM155C80G105ME19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80G105ME19D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80G105ME19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80G105ME19D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80G105ME19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80G105ME19D Details Description
Related parts for GRM155C80G105ME19D
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0502 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC DVR DOOR ACTUATOR POWERSO-36 datasheet.pdf
MICRO 31POS SKT 18" datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTR 0.8M PREWIRE datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf