Murata Electronics North America GRM155C80G274KE01D
GRM155C80G274KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80G274KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80G274KE01D.pdf
Availability of GRM155C80G274KE01D
QUANTITY
GRM155C80G274KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80G274KE01D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80G274KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80G274KE01D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80G274KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80G274KE01D Details Description
Related parts for GRM155C80G274KE01D
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 24POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf