Murata Electronics North America GRM155C80J474KE19D
GRM155C80J474KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155C80J474KE19D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
GRM155C80J474KE19D.pdf
Availability of GRM155C80J474KE19D
QUANTITY
GRM155C80J474KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155C80J474KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM155C80J474KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155C80J474KE19D
Related LinksGRM155C80, GRM155C80J474KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155C80J474KE19D Details Description
Related parts for GRM155C80J474KE19D
IC SWITCH 10/100 3PORT 128PQFP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 150SEC 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 3/4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
GROMMET 0.219" RUBBER BLACK datasheet.pdf