Murata Electronics North America GRM155R60J274KE01D
GRM155R60J274KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R60J274KE01D
Brief Description
CAP CER 0.27UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R60J274KE01D.pdf
Availability of GRM155R60J274KE01D
QUANTITY
GRM155R60J274KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R60J274KE01D
Internal Part NumberEIS-GRM155R60J274KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R60J274KE01D
Related LinksGRM155R60, GRM155R60J274KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R60J274KE01D Details Description
Related parts for GRM155R60J274KE01D
RES SMD 220K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG 3POS ECON datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS EDGE MNT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1610 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf