Murata Electronics North America GRM155R61A224KE19J
GRM155R61A224KE19J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A224KE19J
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A224KE19J.pdf
Availability of GRM155R61A224KE19J
QUANTITY
GRM155R61A224KE19J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A224KE19J
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A224KE19J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A224KE19J
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A224KE19J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A224KE19J Details Description
Related parts for GRM155R61A224KE19J
KIT DEVELOPMENT FOR PSOC datasheet.pdf
CHOKE ARRAY COM MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 500 OHM 16DIP datasheet.pdf
TERMNL LUG CRIMP RING NON INSLTD datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 7.5A 32VDC 50PC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 25 OHM 6.5PF 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf