Murata Electronics North America GRM155R61A225KE95D
GRM155R61A225KE95D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A225KE95D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A225KE95D.pdf
Availability of GRM155R61A225KE95D
QUANTITY
GRM155R61A225KE95D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A225KE95D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A225KE95D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A225KE95D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A225KE95D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A225KE95D Details Description
Related parts for GRM155R61A225KE95D
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 6U 12HP VME datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 900UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf