Murata Electronics North America GRM155R61A474KE15J
GRM155R61A474KE15J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A474KE15J
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A474KE15J.pdf
Availability of GRM155R61A474KE15J
QUANTITY
GRM155R61A474KE15J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A474KE15J
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A474KE15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A474KE15J
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A474KE15J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A474KE15J Details Description
Related parts for GRM155R61A474KE15J
IDC CABLE - CKC40G/AE40G/CCE40G datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 15M datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
15UF 100V 8X20.5 105C AXI datasheet.pdf