Murata Electronics North America GRM155R61A474KE15J
GRM155R61A474KE15J picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A474KE15J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A474KE15J.pdf
Availability of GRM155R61A474KE15J
QUANTITY
GRM155R61A474KE15J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A474KE15J
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A474KE15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A474KE15J
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A474KE15J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A474KE15J Details Description
Related parts for GRM155R61A474KE15J
JUMPER-H9992TR/1852BR/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf