Murata Electronics North America GRM155R61A474ME15D
GRM155R61A474ME15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM155R61A474ME15D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM155R61A474ME15D.pdf
Availability of GRM155R61A474ME15D
QUANTITY
GRM155R61A474ME15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM155R61A474ME15D
Internal Part NumberEIS-GRM155R61A474ME15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM155R61A474ME15D
Related LinksGRM155R61, GRM155R61A474ME15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM155R61A474ME15D Details Description
Related parts for GRM155R61A474ME15D
RES TEMP SENS 47 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONTROL LOGIC USB/SERIAL CABLE datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED 1-10 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
GDT 350V 20% 40KA datasheet.pdf